Bebek Kırıntı Cafe - ISTANBUL

Kırıntı Bebek , Kırıntı Cafe Restaurant zincirinin 4. ve son halkası olarak Bebek Sahilinde 1700 m2 arsa üzerinde Bodrum katı betonarme, zemin katı çelik konstruksiyon olarak inşa edilmiş bir Cafe-Restoran projesidir ve Proje Yönetim Hizmetleri Kent PGY tarafından gerçekleştirilmiştir.

 

Açılışını takiben ‘‘ En İyi Mekan Tasarımı ‘‘ ödülü alan bu projenin ödüle layık görülen Tasarım Ekibi 

Han Tümertekin / Mimari
Zehra Uçar / İç Mimari 

Arzu Nuhoğlu / Peysaj Projesi 

Haluk Derya / Mekanik Proje

Belgin Merey / Elektrik Projesi

Sadık Aktar / Tasarım Danışmanı ( Kent PGY )


olarak sıralanmaktadır.

Kırıntı Cafe Bebek Projesi'nde Mutfak yerleşim planı, servis bağlantısı, misafir hizmet alanlarının konumu projenin en çok tartışılan, irdelenen ve değişen tasarım sürecini oluşturdu.

Tüm hizmet veren alanların bodrumda, hizmet alanların ise kesintisiz tek bir mekanda konumlandırılması kararından sonra, % 33 eğimli bir çatıyla kapanacak tek katlı yapının en çok algılanacak yüzeyinin çatısı olacağı olgusu, tasarımın en önemli çıkış noktasıydı. Çatı; sürekli bir yüzey olarak aşağı kıvrıldığında da binanın düşey çeperlerini oluşturacaktı. İçeride de; üzerindeki örtü çatıya işaret eden ikinci bir tavan çatı tasarlandı. Bu iki çeper arasına tüm tesisatların yerleştirilmesiyle, aslında proje büyük ölçüde tamamlandı.

İç ve dış yüzeylerde, Boğaz yalılarının yalı baskısı ahşap kaplamaları yerine, bugünün teknolojisine ait, bakım ve uygulama teknikleri ile farklı kullanım olanakları sunan kompakt laminat kullanılmasına karar verildi. Çatıda ve cephede aralarından yağmur suyunun süzülerek kaybolacağı lineer bu doku binanın tüm yüzeylerindeki kaplama karakterini oluşturdu. Doğal ahşap malzeme sadece kullanıcıların değeceği noktalarda yer aldı. Tüm tefriş malzemesi dişbudak kullanılarak gerçekleştirildi. Yapının sadece sınırlarını kuran mimari anlayış, barın cephesine, kanepe/sedir tasarımlarına, sandalye seçimine kadar taşındı. Renk yalnızca değiştirilebilecek yüzeylerde, minderlerde kullanıldı. Gündüz doğal ışığın içeride daha çok algılanmasını sağlayan çatı ışıklıkları ile aynı noktalarda genel aydınlatmalar çözüldü. Mekanın uç noktalarından parkın ve denizin algılanabilmesi için gerideki alanların zemin kotu yükseltildi. Bar; hem kapalı alana hem de bahçeye hizmet vereceği, içinden de mutfak bağlantısının kurulacağından mekanın merkezine yerleştirildi. Şeffaf bir saçakla caddeye erişen girişe paralel olarak, yapının kenarında uzanan sığ havuz, arka cepheye kıvrılarak, bir su ve bitki duvarına dönüştü.

Tüm yasal izinlerin alınması ve personel eğitimlerinin tamamlanması ile birlikte Kırıntı Cafe Bebek 1 Haziran 2009'da misafirlerine kapılarını açtı.

Bebek Kırıntı Cafe - ISTANBUL